Lahden kaupunginteatterin dramaturgi Veikko Nuutisen kirjoittama Mammal saa ensi-iltansa 24.1. Suurella näyttämöllä. Näytelmä kertoo lapsuuden viimeisestä kesästä ja kahden yksinäisen ihmisen hetkestä reunalla, elämän ja kuoleman rajalla, sukupolvien leikkauspisteessä.

On vuosi 1999. Täysi-ikäisyyden kynnyksellä oleva Poika saapuu huonossa hapessa ja itsetuhoisin ajatuksin isoäitinsä Mamman luo. Mamman terveys on alkanut reistailla ja pää on jo hapero. Molemmilla on omat harhansa, joihin he uskovat. Vielä pitäisi ehtiä tehdä yksi yhteinen reissu Astuvansalmen kalliomaalauksille.
Mammalin ohjaa viime syksynä Lahdessa esitetyn Thelma&Loviisa -kantaesityksen käsikirjoittanut ja ohjannut Minna Harjuniemi. Mamman roolissa esiintyy Teatteri­korkea­koulun näyttelijätyön professorina työskennellyt, mm. kolmella Jussi-palkinnolla sekä Betoni-Jussilla palkittu Kati Outinen, Poikana Nenna Tyni.

Marja-Liisa Vartio ja Juha Itkonen

Kaupunginteatterin tammikuu aloitetaan rakkauslaululla runotyttöydelle, suomalaiselle sanataiteelle, kesyttömyydelle, keskeneräisyydelle eli hymnillä Marja-Liisa Vartion persoonalle, elämälle ja taiteelle. Tänä syksynä & Espoon teatterissa kiitetyn ja huikean Arakhnen käsikirjoittanut ja ohjannut Sinna Virtanen tulee ohjaamaan Pienelle näyttämölle kirjoittamansa Maan ja veden välillä. Ensi-ilta on 21.1.

Marja-Liisa Vartio oli 1950–60-lukujen merkittävä kirjailija, jonka teokset rikkoivat perinteitä ja uudistivat suomalaista kirjallisuutta. Maan ja Veden välillä sukeltaa tämän karismaattisen ja ristiriitaisen ikonin unenomaisiin teoksiin visuaalisen ja runollisen teatterin keinoin. Lavastus ja pukusuunnittelu on Samu-Jussi Kosken, jonka ensimmäinen teatterille tehtävä lavastussuunnittelu tämä näytelmä on. Päärooleissa nähdään Aurora Manninen ja Heidi Herala, joka palaa nuoruuteensa ja vierailemaan Lahden kaupunginteatteriin noin 40 vuoden jälkeen.

Suomen Kansallisteatterin, Turun kaupunginteatterin ja Lahden kaupunginteatterin yhteistyönä on syntynyt Sivuraide. Suomen eturivin kirjailijoihin kuuluvan Juha Itkosen kiiteltynä audiodraamana kuultu Sivuraide saa ensi-iltansa Lahdessa 12.2. Pienellä näyttämöllä. Yhteistuotanto tuo lavalle Jussi-palkitun ja näyttelijäntyön professorina toimivan Jarkko Lahden ja mm. KOM-teatterissa ja Ryhmäteatterissa näytelleen ja romaanikirjailijana debytoineen Eeva Soivion. Lahden kaupunginteatterin ensemblesta on mukana Annukka Blomberg. Esityksen ohjaa lahtelaisia Vihervaaran Annalla ihastuttanut Laura Mattila.

Tositapahtumiin perustuva draama

Teatterinjohtaja, ohjaaja Lauri Maijala on tarttunut Katariina Vuoren kirjaan Erään tapon tarina, joka kertoo Suomen rikoshistorian yhdestä tunnetuimmasta ja hätkähdyttävimmästä rikoksesta. On syntynyt näytelmä Haapajärven Elvis.

Ala-asteikäisellä Askolla on kaksi sankaria: mummo – ja Elvis. Molemmat suojelevat Askoa omalla tavallaan kotiolosuhteilta, jossa Askon isä käyttäytyy väkivaltaisesti niin poikaa kuin äitiäkin kohtaan. Askon perheen todellisuus on kaikilla haapajärveläisillä tiedossa. Kukaan ei kuitenkaan tee asialle mitään – ennen kuin on liian myöhäistä. Kantaesitys on ensi-illassa 18.2. studionäyttämöllä. Rooleissa Lahden kaupunginteatterin ensemblestä Jori Halttunen, Tapani Kalliomäki, Vilma Kinnunen, Anna Pitkämäki, Teemu Palosaari, Aki Raiskio, Jari-Pekka Rautiainen, Liisa Vuori ja Lumikki Väinämö.

Keväällä jatkavat syksyn ohjelmistosta tutut Nysä, jättiläismäisen pieni seikkailu 2.5. saakka, Loistava ystäväni 16.5. saakka, Tule kotiin, tähtityttö! 28.3. saakka ja Kiljupunkkarityttö 11.4. saakka.

Artikkelikuvassa syksyllä 2025 ensi-iltansa saanut Loistava ystäväni, joka jatkaa ohjelmistossa kevätkaudella. Kuva: Tommi Mattila / Lahden kaupunginteatteri

Jaa tämä:
Kategoria: Kulttuuri