Pirjo i Sverige (2026)
Komedia
Ensi-ilta 9.10.2026

Ohjaus: Lauri Nurkse
Pääosissa: Pirjo Heikkilä, Ilaria Tucci, Yuko Takeda, Kaisa Pylkkänen, Heidi Herala, Henrika Andersson, Sophia Heikkilä, Anna Pashley, Kai Bäckström

Pirjo Heikkilän tähdittämä Pirjo i Sverige -elokuva ei yritä keksiä kotien telkkariruuduilta tuttua Pirjoa uudelleen. Eikä tarvitsekaan. Elokuva luottaa samaan yksinkertaiseen mutta tehokkaaseen huumoriin, joka teki Pirjo-sarjasta niin toimivan: kiusallinen tilanne syntyy pienestä asiasta, ja Pirjo yrittää korjata sen. Ja se tekee kaikesta vain pahempaa.

Aluksi elokuva hakee hieman rytmiään. Ensimmäiset kohtaukset tuntuvat pitkiltä verrattuna tv-sarjan napakoihin sketseihin, ja hetken aikaa herää kysymys, kantaako Pirjon huumori puolentoista tunnin elokuvan. Kun matka Ruotsiin pääsee kunnolla vauhtiin, elokuva löytää oman rytminsä ja alkaa kerätä onnistuneita tilanteita toinen toisensa perään.

Lähtökohta on juuri sopivan päätön. Julkisen nolauksen jälkeen Pirjo saa kuulla suvustaan salaisuuden ja päätyy etsimään parempaa elämää Ruotsista. Tukholmassa odottavat kuninkaalliset, uudet tuttavuudet ja ennen kaikkea Pirjon oma päättäväisyys tehdä itsestään hieman ruotsalaisempi versio. Elokuvan virallisen kuvauksen mukaisesti kyse on suomalaisesta häpeästä, hyväksynnän kaipuusta ja siitä, onnistuuko ihminen todella pakenemaan itseään edes naapurimaahan.

Parhaimmillaan elokuva on silloin, kun se ei selitä vitsiä puhki. Pirjon ilme, väärin tulkittu tilanne tai hieman liian pitkä hiljaisuus riittää. Huumori syntyy siitä hyvin suomalaisesta tunteesta, kun huomaa sanoneensa jotain väärää ja päättää pelastaa tilanteen jatkamalla puhumista.

Myös sivuhahmot ovat tärkeässä roolissa. Ne eivät jää vain Pirjon vitsien syöttäjiksi, vaan tuovat tarinaan vaihtelua ja pitävät kokonaisuuden liikkeessä. Pirjo Heikkilän komiikka toimii erityisen hyvin silloin, kun ympärillä on ihmisiä, jotka suhtautuvat hänen tekemisiinsä täysin vakavasti.

Elokuvan herkullisimpia aineksia on leikkimielinen Suomi–Ruotsi-asetelma. Ruotsi näyttäytyy Pirjon silmissä hienostuneempana ja jollain tavalla parempana maana. Vastakkainasettelu pysyy hyväntahtoisena ja tunnistettavana. Naapurimaalle saa naureskella, mutta vielä enemmän nauretaan suomalaisille ja sille, millaisina kuvittelemme ruotsalaiset.

Pirjo Heikkilän oma tausta tuo elokuvaan myös paikallista kiinnostavuutta. Hän on lahtelaislähtöinen ja aloitti aikanaan näyttelemisen Lahden Nuorisoteatterissa. Yle.fi Siksi päijäthämäläinen katsoja seuraa ehkä hieman tavallista tarkemmin, löytyykö elokuvasta tuttuja asioita. Onpa mukana pieni viittaus Heinolaankin, tosin ei kovin mairitteleva sellainen.

Pirjo i Sverige ei ole monimutkainen elokuva eikä sen kevyenä viihteenä tarvitsekaan olla. Se tietää, millaista huumoria yleisö on tullut katsomaan, ja tarjoaa sitä reilusti. Alkukankeuden jälkeen tuloksena on lämminhenkinen, hyväntuulinen ja sopivan nolo komedia, jossa suomalainen yrittää löytää paremman version itsestään Ruotsista. Ja ennen kaikkea löytää tietysti itsensä.

Teksti: Jussi Varjo HU
Artikkelikuva: Tommi Karjalainen

Jaa tämä:
Kategoria: Kulttuuri