Legendaarinen Neljä Ruusua sekä lumoava ja valovoimainen Suvi Teräsniska konsertoivat Heinolan kesäteatterissa elokuussa 2026.

Perjantaina 21.8. Heinolassa viihdyttää kotimaisen popmusiikin legenda Neljä Ruusua, joka keikkailee perin harvaan, mutta sitäkin ikimuistoisempia keikkoja tarjoillen. Kotimaisen popmusiikin kestosuosikki Neljä Ruusua on Joensuussa vuonna 1982 perustettu yhtye, joka on julkaissut 16 studioalbumia sekä kolme kokoelmaa. Bändin levyjä on myyty yhteensä yli 400 000 kappaletta. Streameja kappaleille on kertynyt suoratoistopalveluissa yli 30 miljoonaa.

Ruusuilla on ollut uransa aikana huikeat 27 Top 20-radiohittiä, joihin kuuluvat mm. klassikot Juppihippipunkkari, Poplaulajan vapaapäivä, Hunningolla, Luotsivene, Popmuseo, Valuva taivas, Missä vaan ja Elän vain kerran sekä tuoreemmat kappaleet kuten Viimeinen valssi, Surutulitus, Sininen sunnuntai, Mustia ruusuja ja Älä luovuta (Noli cedere). Yhtye on edelleen alkuperäiskokoonpanossaan: Ilkka Alanko (laulu, kitara), Petteri ”Kode” Koistinen (kitara), Jari ”Lade” Laakkonen (basso) ja Kari ”Kämy” Kämäräinen (rummut).

Lauantaina 22.8. saa vuoron puolestaan Iskelmä Gaalassa 2026 vuoden artistina palkittu säväyttävä Suvi Teräsniska. Teräsniska on julkaissut urallaan neljätoista pitkäsoittoa ja tuorein, Iltalauluja II -levy, julkaistiin marraskuussa 2025. Suvin suurimpia hittejä ovat muun muassa Hento kuiskaus, Täydellinen elämä, Jos menet pois, Pahalta piilossa, Elämäni miehiä ja Seuraavassa elämässä sekä vuoden iskelmänä palkittu Rikki mutta riittävä.

Suvi Teräsniskan albumeita on myyty yhteensä puoli miljoonaa kappaletta ja lähes jokainen niistä on ylittänyt platinarajan. Yleisön rakastama Suvi on hurmannut myös suosituissa ohjelmissa kuten Vain elämää ja Elämäni biisi.

NELJÄ RUUSUA
PE 21.8.2026 klo 19 (ovet klo 18) | Kesto n. 2 tuntia, sis. väliaika

SUVI TERÄSNISKA
LA 22.8.2026 klo 19 (ovet klo 18) | Kesto n. 75 min, ei väliaikaa

Jaa tämä:
Kategoria: Kulttuuri