Salpakierto toteuttaa lapsille suunnatun Ruoka ei kuulu roskikseen -kampanjan valtakunnallisen Hävikkiviikon (21.–27.9.2026, viikko 39) yhteydessä. Kampanjan keulahahmona seikkailee Rohmu-peikko, joka tuo päiväkoteihin ja kouluihin tietoa ruokahävikistä ja jätteiden lajittelusta. 

-Ruoka ei kuulu roskikseen -kampanjamme myötä kutsumme toimialueemme päiväkodit ja koulut mukaan tärkeään työhön ruokahävikin vähentämiseksi. Yhdessä voimme levittää tietoa ja innostaa lapsia sekä heidän perheitään tekemään hävikkiä vähentäviä valintoja arjessaan, kertoo tiedotteessa Salpakierto Oy:n ympäristökasvattaja Satu Kaarla.

-Lasten kanssa olisi hyvä keskustella, mistä ruoka tulee ja mitä kaikkea tapahtuu ennen kuin ruoka on lopulta omalla lautasella, miten ruokahävikkiä syntyy ja ennen kaikkea, miten jokainen voi meistä itse pienillä teoilla vaikuttaa hävikin syntymiseen, Kaarla lisää.

Valtakunnallinen Hävikkiviikko on viestintäkampanja, jonka tavoite on herättää keskustelua ruokahävikistä ja lisätä ruuan arvostusta. Ruokahävikki on alun perin syömäkelpoista roskiin päätynyttä ruokaa, jonka synty olisi voitu välttää ennakoimalla paremmin ruuan kulutusta tai valmistamalla tai säilyttämällä ruoka toisin.

Hävikkiviikon viestinnässä pyritään vaikuttamaan erityisesti kuluttajien arjen valintoihin. Kampanjassa kannustetaan lisäämään kasvisten käyttöä ja vähentämään samalla ruokahävikkiä.

Tänä vuonna kampanja kannustaa syömään erityisesti satokauden kasviksia.  Sesongin kasvikset ovat yleensä maukkaampia, tuoreempia ja edullisempia kuin muulloin vuoden aikana.

Hävikkiviikkoon voi osallistua esimerkiksi seuraamalla omaa ruokahävikkiään, kokeilemalla uusia tapoja hyödyntää tähteitä tai vaikka jakamalla vinkkejä ja ajatuksia aiheesta sosiaalisessa mediassa.

Vinkkejä ruokajätteen vähentämiseen 

Ruoka muodostaa ison osan jokapäiväisistä menoista. Ruoka kuuluu onneksi niihin menoihin, joihin voi itse vaikuttaa. Ruokaostosten suunnitelmallisuus, ruoan pakastaminen, sopivankokoisten ruokapakkauskokojen ostaminen ja ruoan valmistus tähteistä ja rippeistä ovat keinoja, joilla jokainen kotitalous voi suhteellisen vaivattomasti vähentää ruokahävikkiään ja samalla pienentää ruokamenojaan.

Jos ruokahävikkiä kuitenkin syntyy, tulee ruoka poistaa pakkauksestaan ja lajitella biojätteeseen. Biojäte kannattaa aina lajitella erikseen. Lajitellusta biojätteestä saadaan biokaasua ja multaa.

Voit tutustua Tutustu Ruoka ei kuulu roskikseen -kampanjasivustoon linkistä:
Ruoka ei kuulu roskikseen – Hävikkiviikon kampanja alakouluille

Hävikkiviikosta voi lukea lisää osoitteessa: https://www.kuluttajaliitto.fi/havikkiviikko/

Jaa tämä: