Jyränkölän Setlementin, Heinolan kaupungin ja Heinola Forumin lauantaina 26.9.2026 järjestämä juhlaseminaari 250-vuotiaan Heinolan kunniaksi keräsi lukion auditorion täyteen heinolalaisia ja Heinolan ystäviä.
Seminaarin alkusanat lausui Jyränkölän Setlementin toimitusjohtaja Kari Hahl. Hänen jälkeensä kaupunkiopas Tuija Kauppi johdatti kuulijat tuhansien vuosien takaisesta Heinolasta tähän päivään. Kaupin esityksen aikana kuultiin, miten Heinola on vuosikymmenten saatossa tunnettu mm. vauraana residenssinä sekä kylpylä-, seminaari- ja teollisuuskaupunkina.
Kaupin jälkeen lavalle asteli kansanedustaja Jarno Limnell (kok.). Limnell puhui erityisesti turvallisuuden merkityksestä ja siitä, miten turvallisuudentunnetta voidaan lisätä.
-Vaikka retoriikka on kovaa, arvoista ja keskinäisestä luottamuksesta on pidettävä kiinni, Limnell totesi.
Hän myös korosti sitä, miten jokainen yhteiskunnan jäsen on tärkeä turvallisuustoimija, ja muistutti huolehtimaan omasta jaksamisesta informaatiotulevan keskellä.
Jyränkölän Setlementin hallituksen puheenjohtaja Tapani Frantsi toi puheessaan esille Jyränkölän eri toimintamuotojen merkitystä yksinäisyyden ehkäisyssä.
-Koko yhteiskunnan tasolla jopa joka kymmenes on kärsinyt yksinäisyyden tunteesta, Frantsi sanoi.
Hän korosti sitä, että erityisesti nuoret 16–25-vuotiaat sekä keski-ikäiset miehet kärsivät yksinäisyydestä. Hän toivotti kuulijoita tutustumaan mm. HeiMon toimintaan, johon kuka tahansa voi poiketa kahville.
Kailaan koulun oppilaat Niklas ja Stella toivat nuorten näkemystä mukaan keskusteluun. He kokivat, että Heinolassa parasta on se, kun kaikki on lähellä ja että Heinolassa voi harrastaa monenlaista. Puheenvuorojen jälkeen Limnell ja Frantsi osallistuivat yhdessä nuorten kanssa paneelikeskusteluun aiheesta Heinola – Suomen paras ja turvallisin paikka kasvaa ja elää.
Kahvitauon ja Virtapiiri-kuoron energisen esityksen jälkeen kuultiin maakuntajohtaja Ulla-Kirsikka Vainion ja kaupunginjohtaja Jari Parkkosen puheenvuorot, joissa tuotiin esille mm. Heinolan vahvuuksia. Molempien puheenvuoroissa korostuivat sijainti ja luonto.
Puutteelliset julkisen liikenteen yhteydet saivat yleisönkin osallistumaan, kun paneelin moderaattorina toiminut Timo Junttila kysyi, pitäisikö kaupungin panostaa enemmän julkisen liikenteen yhteyksiin. Arviolta 80 prosenttia yleisöstä nosti kätensä ylös tässä kohtaa.
Seminaari päättyi innostavan futuristi Perttu Pölösen esitykseen. Hän herätteli yleisöä konkreettisten esimerkkien kautta havaitsemaan, miten mielikuvituksen ja näköalattomuuden puute aiheuttavat epävarmuutta tulevaisuudesta ja hankaloittavat uusien asioiden ideointia. Hän antoi kuulijoille myös omia arvauksiaan tulevaisuuden kehityssuunnista. Pölönen uskoo, että synteettiset, itse itsensä korjaavat materiaalit tulevat lisäämään suosiotaan tulevaisuudessa. Automaattilaboratoriot tulevat nopeuttamaan mm. lääkkeiden kehittämistä. Uusia energianlähteistä saadaan mm. avaruuteen lähetettävistä aurinkopaneeleista.
Pölösen esityksen jälkeen tilaisuus päättyi kaupunginjohtajan loppusanoihin ja kiitoksiin.
Jyränkölän Setlementti kustantaa Heinolan Uutisia, joka oli myös yksi tapahtuman pääyhteistyökumppaneista.
Teksti ja kuvat: Jussi Varjo HU