Päijät-Hämeen Työvoimapalvelut palvelee heinolalaisia asiakkaita osoitteessa Lampikatu 19. Kuva: Marko Latvanen

TE-uudistuksen myötä työvoimapalvelut siirtyivät vuoden vaihteessa valtiolta kunnille. Päijät-Hämeen kuntien osalta Lahtea lukuun ottamatta lakisääteisistä työnhakija- ja yrityspalveluista vastaa Hollolan luotsaama Päijät-Hämeen työvoimapalvelut.

Päijät-Hämeen työvoimapalveluilla on aluetoimipisteet Hollolassa, Heinolassa ja Orimattilassa. Heinolan toimipiste sijaitsee osoitteessa Lampikatu 19. Toimipisteessä voi asioida päivystysluontoisesti maanantaisin klo 12–15 ja keskiviikkoisin klo 9–12. Muina aikoina asiointi tapahtuu ajanvarauksella. Heinolan toimipiste vastaa myös Hartolan ja Sysmän palveluista. Kyseiset kunnat ovat järjestäneet asiakastapaamisiin soveltuvat tilat ja työvoimaviranomainen järjestää palvelut paikan päällä ajanvarauksella.

– Lakisääteisiä palveluita ovat mm. työnhakusuunnitelman laadinta ja työttömyysturvaan liittyvät lausunnot. TE-uudistuksen idean mukaisesti kunnat voivat tuottaa työvoimaviranomaisen palveluja täydentäviä lakisääteisiä ja ei-lakisääteisiä palveluja, kertoo Heinolan kaupungin työllisyyskoordinaattori Tero Auvinen.
Heinolan kaupunki on tehnyt sopimuksen Päijät-Hämeen työvoimapalvelujen kanssa palvelujen tuottamisesta.
-Sopimuksessa kuvataan ne toimet, joilla Heinolan kaupunki voi tukea ja täydentää työvoimaviranomaisen palveluja. Näitä palveluja voivat olla esimerkiksi erilaiset yksilö- tai ryhmävalmennukset, joiden tavoitteena on parantaa työnhakijoiden työnhakuvalmiuksia, Auvinen tähdentää.

Kaupungin palvelut sisältävät myös työkykyyn ja sen arviointiin liittyvää asiantuntijatyötä.
-Palvelu tuotetaan kaupungin työpaja Torpalta käsin, Auvinen lisää.

Päijät-Hämeen työvoimapalveluiden palvelupäällikkö Sari Asunmaa kertoo työvoimapalveluiden tarjoavan työnhakijoille lakisääteisiä palveluja työllistymisen tueksi.
-Jokaiselle nimetään oma asiantuntija, jonka kanssa tehdään yhdessä suunnitelma työllistymisen edistämiseksi.
Myös työnantajille on tarjolla tukea.

-Työnantajille tarjoamme tukea mm. osaavan työvoiman löytämiseen ja tuemme yrityksiä esimerkiksi muutostilanteissa, Asunmaa lisää.

Heinolan työttömyystilanne on haastava.

– Hämeen ELY-keskuksen ja TE-toimiston työllisyyskatsauksen mukaan Heinolassa oli viime vuoden lopussa työttömiä työnhakijoita 1 241 henkilöä. Työttömyysprosentti oli Hämeen korkein, 16,6 % kun se vastaavaan aikaan oli Päijät-Hämeessä keskimäärin 14,6 %, Auvinen kertoo.

Sekä Auvinen että Asunmaa korostavat, että työllisyydenhoitoon osallistuu viranomaisten ja kuntien lisäksi paljon erilaisia tahoja.
– Kun puhutaan työttömiä tukevista palveluista, ei pidä unohtaa esimerkiksi hyvinvointialueiden, kouluttajatahojen, yksityisten palvelutuottajien, erilaisten hankkeiden sekä työpaikkoja tarjoavien yritysten roolia sekä merkitystä, Auvinen täsmentää.

Teksti: Jussi Varjo HU

Jaa tämä: